От 29 май до 5 юни 2024 г. във връзка с изпълнение на дейностите по проект № КП-06-Н65/9 от 12.12.2022 г., озаглавен „Трансформация и конвергентни модели на журналистиката в процеса на цифровизация, в условията на цифрово общество и в дигитален комуникативен контекст: диспозитивен анализ“, и като част от осъществяване на Дейност 3.3. Мобилност по проект SUMMIT Sofia University Marking Momentum For Innovation and Technological Transfer изследователи от Факултета по журналистика и масова комуникация посетиха Съединените американски щати. Научният екип бе в състав проф. д-р Веселина Вълканова, Декан на ФЖМК, проф. д-р Николай Михайлов, ръководител на проект № КП-06-Н65/9 от 12.12.2022 г., проф. д-р Ефрем Ефремов, ръководител на катедра „Пресжурналистика и книгоиздаване“, и доц. д-р Светлана Станкова, зам. декан на ФЖМК.
В резултат на изградени научни и преподавателски контакти с проф. Джини Уайтхаус, директор на Висшето училище (факултет) по комуникации в този университет, екипът имаше възможност да проследи академичната работа по теми, свързани с проекта, да обсъдят учебните планове на двата университета и да се запознаят с практическите постижения на колегите от този водещ в областта на комуникационната наука университет. Пред американските колеги бяха представени замисъла, проведените изследвания, публикациите и постигнатите резултати по проект № КП-06-Н65/9 от 12.12.2022 г., както и бяха обменени идеи във връзка с изследванията и преподаването на комуникационни специалности. След проведените разговор и дискусия с американските учени, екипът на проекта направи някои важни изводи за бъдещата си работа, откри актуални теоретични източници по темата и установи нови и важни изследователски контакти за бъдещата си работа. Получените научни резултати от страна на българския екип бяха оценени високо и също така получиха одобрение и разбиране от страна на американските колеги. Цифровата медийна среда е добре позната за страна като САЩ, която е пионер в изследвания върху нейната структура, а трансформациите на журналистическата професия са видими най-вече там. Тези изследвания служат като една от основите за анализ, интерпретация и научни прогнози по отношение на научния проект, с който е ангажиран екипът. В заключение американските колеги изразиха положителна ангажираност към проекта след като изслушаха представянето на резултатите по него.
По време на пребиваването в САЩ бе посетена и Библиотеката на Конгреса във Вашингтон, където екипът имаше възможност да използва информационни научни ресурси, които не са достъпни по друг начин за българските изследователи. След работа в читалня беше съставен библиографски списък на източници по тематиката на проекта, който ще е от полза за целия изследователски екип в работата по дейностите от Втория етап, както и изобщо за българското комуникационно знание. Част от намерените материали, които са важни за нашето изследване, бяха размножени и разпечатани на хартия за целите на проекта, каквато възможност дава Библиотеката на Конгреса. Получени бяха и читателски карти за Библиотеката на Конгреса, с които изследователите имат възможност да използват богатия ѝ фонд с важни и актуални заглавия при следващи посещения.
Изследователското посещение на преподаватели от ФЖМК на СУ беше пълноценна и реализирана възможност за разширяване на българското знание за медиите и обществената комуникация, както и шанс за изграждане на научни и академични контакти с цел популяризирането и утвърждаването на българската изследователска традиция в международен мащаб.